banner333

banner309

Eticaret

08.01.2014, 11:47

2013 YILI TÜRKİYE PANORAMASI

Geçen hafta itibariyle bir yılı daha geride bıraktık. Şöyle bir geriye doğru baktığımızda bir yılda neler olmuş beraber hatırlayalım istedik, ne de olsa çok çabuk unutuyoruz.

OCAK: USTALARA VEDA
Türkiye ocak ayında basın, sanat ve edebiyat dünyasının önemli isimlerini sonsuzluğa uğurladı.
Gazeteci Mehmet Ali Birand, 'Deprem dede' lakaplı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, yazar İsmet Kür ve sanatçı Ferdi Özbeğen'in ölüm haberleri ocak ayında peş peşe geldi.
Yine ocak ayı içinde avukatlar için başörtüsü yasağı kalktı.

22 Ocak 2013
Ortaköy’deki 142 yıllık tarihi Galatasaray Üniversitesinde meydana gelen yangın sonucu, bina büyük oranda kullanılamaz hale geldi.

ŞUBAT: SIERRA CİNAYETİ
İstanbul Zeytinburnu'nda bulunan ABD'li Sarai Sierra cinayeti Türkiye gündeminden uzun süre düşmedi.
'İmralı tutanakları' başlığıyla yayınlanan haber Türkiye'nin gündemine oturdu.

1 Şubat 2013
Ankara’da Amerika Büyük Elçiliğine yapılan bombalı saldırı sonucu, canlı bomba dahil 2 kişi öldü.

MART: ÖCALAN'IN "ÇEKİLİN" ÇAĞRISI
Mart ayına damga vuran en önemli olay Diyarbakır'da yapılan Nevruz Şenliği'nde Abdullah Öcalan'ın mesajının Türkçe ve Kürtçe olarak okunması ve Öcalan'ın PKK'ya yaptığı 'çekilin' çağrısı oldu.
Bu çerçevede PKK'nın kaçırdığı 8 kamu görevlisi Kuzey Irak'a giden bir heyet tarafından Türkiye'ye getirildi.

Geçirdiği kalp ameliyatının ardından uzun süre yoğun bakımda kalan Müslüm Gürses'in ölümü hayranlarını üzüntüye boğdu.

Tiyatrocu Metin Serezli de Mart ayında yaşamını yitirdi.

 19 Mart 2013
Ankara’da bulunan Ak Parti Genel Merkezine roketli saldırı düzenlendi. Can kaybının yaşanmadığı saldırıda genel merkez binasının duvar ve pencereleri hasar gördü.

NİSAN: AKİL İNSANLAR
Nisan ayının birinci gündem maddesi 63 kişilik Akil İnsanlar Heyeti'nin açıklanması ve 9'ar kişilik grupların 7 bölgede ziyaretlere başlaması oldu.

İsrail, Mavi Marmara saldırısıyla ilgili Türkiye'den özür diledi ve tazminat görüşmeleri başlatıldı.

Susurluk davasından hükümlü eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, denetimli serbestlik çerçevesinde 1 yıl tutuklu bulunduğu cezaevinden tahliye edildi.

Piyanist ve besteci Fazıl Say hakkında dini değerleri aşağıladığı iddiasıyla açılan davada 10 ay hapis ile cezalandırılması kararı çıktı. Hüküm 5 yıllık denetimli serbestlik şartıyla geri bırakıldı.

MAYIS: REYHANLI VE GEZİ
Mayısta Türkiye tarihinin en kanlı terör eylemlerinden biri gerçekleşti. Hatay Reyhanlı'da belediye önünde patlatılan bomba yüklü iki araç nedeniyle 52 kişi yaşamını yitirdi.

Mayıs ayının son günü ise Taksim Gezi Parkı'nda ağaçların sökülmesini protesto ile başlayan Türkiye geneline yayılan kitlesel olayların fitili ateşlendi. Çevik Kuvvet'in 30 Mayıs'ta Gezi Parkı'nda eylem yapan protestoculara müdahalesiyle başlayan olaylar yaz sonuna kadar sürdü.

HAZİRAN: GEZİ OLAYLARI TIRMANIŞTA
Haziran ayı Taksim Gezi Parkı protestolarının kitleselleştiği, protestoların dozunun arttığı bir ay oldu. 

İstanbul 6. İdare Mahkemesi, Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneğinin açtığı davada, belediyenin projesinin yürütmesini durdurduğunu açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da Gezi Parkı'nda AVM projesinden vazgeçildiğini ve buraya bir kent müzesi yapılmasının düşünüldüğünü açıkladı.

TEMMUZ: BEŞİCİ  YÜZ NAKLİ
Türkiye'nin 5'inci yüz nakli ameliyatı, Akdeniz Üniversitesi'nde yapıldı.
Muğla'da beyin ölümü gerçekleşen Polonyalı turist Andrzej Kucza'nın yüzü ve çenesi, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ekip tarafından, 1 yıldır nakil bekleyen 26 yaşındaki Recep Sert'e nakledildi.

AĞUSTOS: ERGENEKON DAVASI
Başbakan Erdoğan Başkanlığı'nda toplanan Yüksek Askeri Şura'da, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yeni komuta kademesi belirlendi.

Öcalan'ın avukatlarının, 'yeniden yargılanma' ve 'cezasının infazının durdurulması' talebiyle yaptıkları başvuru Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nce reddedildi. 

Yıllarca süren Ergenekon davasında karar açıklandı. Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ müebbet hapis cezasına mahkûm edilirken CHP milletvekili Mustafa Ali Balbay toplam 34 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. CHP Milletvekili Mehmet Haberal ise cezası açıklandıktan sonra tahliye edildi.

EYLÜL: SURİYE İLE HELİKOPTER KRİZİ
Eylül ayına damga vuran olay Türkiye'nin sınır ihlali yapan bir Suriye helikopterini düşürmesi oldu. M-17 tipi Suriye helikopteri TSK tarafından düşürüldü.

Hükümet Eylül ayı sonunda Demokratikleşme Paketi'ni açıkladı.

Bingöl M Tipi Ceza İnfaz Kurumundan aralarında terör örgütü mensuplarının da bulunduğu 18 tutuklu ve hükümlü tünel kazarak firar etti. Firariler ertesi gün kırsalda yakalandı.

Sinema ve tiyatro sanatçısı Tuncel Kurtiz vefat etti. Kurtiz'in ölümü büyük bir üzüntü yarattı. 'Şu Çılgın Türkler' kitabının yazarı Turgut Özakman da hayatını kaybetti.

30 Eylül 2013
Başbakan Erdoğan, demokratikleşme paketini açıkladı. Başörtüsü yasağı ve Andımız kaldırıldı.

EKİM: MARMARAY AÇILDI
Ekim ayında kamuda başörtüsü yasağı ve okullarda Andımız uygulaması kalktı.

İstanbul'da iki kıtayı denizin altından birleştiren Marmaray projesi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda açıldı.

Kamuoyunu uzun süre meşgul eden Münevver Karabulut cinayetiyle ilgili davada rekor tazminat kararı çıktı. Garipoğlu ailesinin 37 bin 500 lira maddi, 1 milyon 250 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verildi.

Gölcük'te bayram tatilinde Hatay'a giden annesi tarafından evde bırakılan bebek öldü.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü Ahmet Kaya'ya verildi.

29 Ekim 2013
Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan metro hattı “Marmaray” açıldı.

KASIM: "KIZLI-ERKEKLİ" POLEMİĞİ
Kamuda başörtüsü yasağının kalkmasıyla AK Partili milletvekilleri Meclis'e başörtüleriyle geldi. Meclis'te grubu bulunan partilerin kadın milletvekillerinin yaptığı konuşmalar güne damgasını vurdu.

Öğrenci evleriyle ilgili 'kızlı - erkekli' tartışması başladı.

Uzun süredir gırtlak kanseriyle mücadele eden gazeteci Savaş Ay ile tiyatrocu Nejat Uygur hayatını kaybetti.

ARALIK: OPERASYON ŞOKU!
Aralık ayına 17 Aralık'ta patlak veren operasyon damgasını vurdu. Soruşturma kapsamında işadamları, bürokratlar ve devlet memurları hakkında kara para aklama, rüşvet ve altın kaçakçılığı suçlaması getirildi. Soruşturmayla ilintili olarak 4 bakan istifa ederken Bakanlar Kurulu'nda da büyük revizyon gerçekleşti ve 10 yeni isim girdi.

CHP Milletvekili Mustafa Balbay tahliye edildi.

 İzmir'deki askeri tersanede bakımı yapılan römorkör suya indirildiği sırada alabora olarak yan yattı ve 8'i asker 10 personel şehit oldu.

17 Aralık 2013
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yolsuzluk ve rüşvet adı altında, aralarında bakan çocukları ve ünlü işadamlarının da gözaltına alındığı operasyon başlatıldı.
20 Aralık 2013

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında gözaltına alınan, İçişleri Bakanı Muammer Gülerin oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayanın oğlu Kaan Çağlayan, Halk Bankası Genel Müdürü ve İşadamı Reza Zarrab çıkarıldıkları mahkemece tutuklandılar.

25 Aralık 2013
Başlatılan yolsuzluk ve rüşvet operasyonun da isimleri geçen İçişleri Bakanı Muammer Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar görevlerinden istifa ettiklerini açıkladılar.

Ve
Bu yılda Muhsin YAZICIOĞLU’nun ve arkadaşlarının ölümü aydınlatılmadı!

Bu yılda dolar ve Euro’daki yükseliş frenlenemedi!

Bu yılda ölmedim Anne…

Yeni yılda tüm iyi dileklerimizle…

Sevgi ve Saygılar…
Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 18 Ağustos 2022
İmsak 03:54
Güneş 05:28
Öğle 12:31
İkindi 16:18
Akşam 19:24
Yatsı 20:52