Canlı: Ahmet Gündoğdu, yayla şenliklerinin ruhuna uymayan bir görüntü vermiştir

MHP Gümüşhane Milletvekili Mustafa CANLI, Yayla şenliğinde yaşanan olumsuz davranışa ve Akparti Ankara Milletvekili Ahmet Gündoğdu'nun konuşmalarında sarf ettiği cümlelere tepki gösterdi.

banner275

Canlı: Ahmet Gündoğdu, yayla şenliklerinin ruhuna uymayan bir görüntü vermiştir

MHP Gümüşhane Milletvekili Mustafa CANLI, Yayla şenliğinde yaşanan olumsuz davranışa ve Akparti Ankara Milletvekili Ahmet Gündoğdu'nun konuşmalarında sarf ettiği cümlelere tepki gösterdi.

03 Ağustos 2015 Pazartesi 08:55
Canlı: Ahmet Gündoğdu, yayla şenliklerinin ruhuna uymayan bir görüntü vermiştir
banner305
banner331
 Yayla ve oba geleneği Türk kültürünün bir uzantısıdır. Tarihi çok eskilere dayanan ve ilimizin kuzey bölgesinde yaşam biçimi halini alan yayla geleneği her sene belirli şenliklerle kutlanmaktadır. Bu yayla şenliklerimiz kültürel bir derinliğe de sahiptir. Gümüşhane’nin turizmi, yöre insanımızın birlik ve beraberliği için önem arz etmektedir. Ayrıca yayla geleneği, oba kültürü, Türk milletinin asırlardır bu coğrafya da sürdürdüğü en önemli örflerindendir.

Gümüşhane halkı yayla geleneğini yaşatırken, çalışkanlığını, nezaketini, yardımlaşmasını, giysisini, horonunu velhasıl güzel hasletleri de yaşatmış ve kişiliğinde barındırmıştır. İşte bu nedenledir ki yayla da ve Gümüşhane de kem söz söyleyen ve misafirperver olmayan  insana rastlayamazsınız.

Ahmet Gündoğdu, yayla şenliklerinin ruhuna uymayan bir görüntü vermiştir…

Mustafa Canlı olarak, 7 Haziranda bu güzel hasletli insanlarımızın tercihiyle milletvekili seçildim. Gümüşhaneli olmam ve kişiliğim gereği, Siyasi yaşamım boyunca her zaman olduğu gibi halkımızın bulunduğu yerde bulunmaya, tasada ve neşede birlikte olmaya özen gösteriyorum. Yine bu tür yaklaşımımla gittiğim, Sögüteli köyü muhtarlığının organize ettiği yayla şenliğinde olumsuz bir tavırla karşılaştım.

Hemşerimiz olan AKP Ankara Milletvekili Ahmet Gündoğdu, yersiz ve zamansız yaptığı konuşması, antidemokratik yaklaşımı ve militarist üslubuyla yayla şenliklerinin üzerine karabulut gibi çökmüştür. Gümüşhane insanın edep ve adabına sığmayan yaklaşımları, Gümüşhane’nin ve Gümüşhanelinin derdine derman olmayan, kamplaştırmanın ve ötekileştirmenin ötesinde hiçbir işe yaramayan söylemleriyle,Gümüşhaneliye yakışmayan yayla şenliklerinin ruhuna uymayan bir görüntü sergilemiştir.

Bu durum sadece tahammülsüzlüğün göstergesidir…

Sayın Gündoğdu, Gümüşhaneli insanın yapısına uymayan ve misafirperverliğe yakışmayan bu yaklaşımlarına, köyün muhtarını da verdiği talimatla ortak etmiştir.

Şenliği organize eden muhtarlık, şahsıma konuşma yaptırmamak için her türlü yola başvurmuş olup, engelleme sebebi olarak da Ankara Milletvekili Ahmet Gündoğdu dan talimat aldığını söylenmiştir.

İşin tuhaf tarafı Ankara AKP Milletvekili olan Ahmet Gündoğdu‘ya konuşma hakkının verilmesi ve bu şenliğin Gümüşhane’de yapılıyor olmasına rağmen, Gümüşhane Milletvekiline söz hakkı verilmemesi de ayrıca manidar bir durumdur. Bu durum sadece farklı görüş ve fikirlere karşı olan tahammülsüzlüğün göstergesidir.

Tek başına hükmetmeye alışmış bir zihniyetin ürünü olan Sayın Gündoğdu; Siyasi ikbal ve emellerinin dışında Gümüşhane ye uğramayan, nezaketsizliği, tahammülsüzlüğü ve üslubuyla Gümüşhaneli görüntüsü vermeyip, her ortamda ve her platformda aynı seviyesizliği yapmaktadır.

Gümüşhane’ye her uğrayışında, aynı tavrı sergilemekte  halkımızı kutuplaştırmak ve cepheleştirmek için uğraşmaktadır. Fakat Gümüşhane halkının buna müsaade etmeyeceğini bilmelidir.

Bilvesile basın aracığıyla söylemek istiyorum ki; Sayın Gündoğdu, sen Gümüşhane halkını fazla tanımıyorsun burada herkes bir biriyle akraba, ahbap, arkadaş ve dosttur. Bizim dostluklarımızı siyasi söylemlerinle bozamazsın. Sen bu hasletleri bilmiyorsun. Öğrenmek istiyorsan biraz bu topraklarda yaşamalı, esip savurduğun bu yaylaların kokusunu içine sindirmeli orada yaşayan insanlarla hemhal olmalısın.

Gümüşhaneli insanların özelliklerini sende bulmak zordur, çünkü yola çıktığın arkadaşlarını kendi ikbalin için yarı yolda bırakansın. Siyasi geleceğin için temsil ettiğin memurları pazarlık masasında yok sayansın. Size bu konuda önerim şudur; Gümüşhaneliyi daha yakından tanımalısın. Gümüşhaneli olarak kutuplaştırmayı bırakmalısın. Hep birlikte Gümüşhane için yaylalar için neler yapabiliriz, birlikte konuşarak bu güzel insanlara hizmet yollarını aramalısın. Bu arayış ve mücadele içinde de hiç bir siyasi ayrıma ve ayrıştırmaya meydan vermemelisin.

“Merdi kıpti şecaat arz ederken sirkatin söyler”

Ayrıca daha sonra basın aracılığıyla inkar ettiğin söylemedim dediğin; “Türk faşizmini yok ettik, sıra Kürt Faşizmine geldi” cümlen yenilir yutulur bir cümle değildir. Faşizmin her türlüsüne hayır derken, Milliyetçilik gibi ulvi bir özelliği faşizm diyerek küçümsemek ve küçültmek senin hakkında değildir haddinde.

Türk Kültürünün toyu sayılan yayla şenliklerinde, Türk Kültür Milliyetçiliğini faşizm benzetmesiyle aşağılamak, senin bu kültüre ne kadar uzak olduğunu göstermektedir.

Söğüteli; Kazıkbeli, Güvende.. gibi Türk isimleriyle varlığını sürdüren, Türk kültürünün unsurlarından olan yayla şenliklerini düzenleyen bu coğrafya da Türk faşizmi diyerek Türk milliyetçiliğini küçümsemekle kendi hissiyatını ortaya koyuyorsun.

Sayın Gündoğdu, senin bu yaptığını Koca Ragıp Paşanın sözü ancak tarif etmektedir. Koca Ragıp Paşa diyor ya ; “Merdi kıpti şecaat arz ederken sirkatin söyler”

Sayın Gündoğdu, Türk Milliyetçilerini ve Gümüşhanelileri tanımadan bol keseden atıp savururken kendi şecaatini ortaya koymaktadır. Bulunduğu yaylanın gelenek ve örflerini bilmeden Türk kültüründen bihaber konuşmaktadır.

Sayın Gündoğdu sana son olarak tavsiyem şudur ki; Gümüşhanelilerin her toplantısında bölücü ve ayrıştırıcı konuşma üslubundan vazgeç, bizler seni hemşerimiz olarak kabul edelim uzayan kol bizden olsun diyelim. Bu yaklaşımın ve üslubun Gümüşhaneli birisine yakışmıyor. Gerçi milliyetçiliği faşizm olarak gören sen, Gümüşhane Milliyetçiliğini “Gümüşhane Faşizmi” olarak yorumlar ve maalesef öyle yaklaşırsın diye düşünüyorum.

Yaşadığım bu haksızlığı, Sayın Gündoğdu’nun çarpık fikir, ayrıştırıcı üslup ve söylem bozukluğunu kınıyor, Siyasi ayrım gözetmeden, Gümüşhanelilik düsturuyla hareket edilmesinin daha doğru olacağı kanaatimi Gümüşhane kamuoyuyla paylaşıyorum. Saygılarımla...

Mustafa CANLI

MHP Gümüşhane Milletvekili

Son Güncelleme: 03.08.2015 08:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner333

banner309

banner277

Özel günlerde sevdiklerinize Hediyelennden hediye alabilirsiniz.