Kültür Sanat:
Ertuğrul 1890 Filmi Gümüşhane Kültür Merkezi'nde Ücretsiz Sahnelenecek
banner254
 14-15 Mayıs tarihlerinde birer seans olarak halka, 10-17 Mayıs tarihleri arasında da yine birer seans öğrencilere ücretsiz olarak sunulan film Gümüşhane Kültür Merkezinde gösterilecek.

Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, tarih boyunca ev sahipliği yaptığı pek çok medeniyetin izlerini bugün dahi üzerinde taşıyan Gümüşhane’nin birçok ilin geçiş bölgesinde bulunması ve kültür kenti olması nedeniyle, öğrencilerin ve vatandaşların sinema özleminin giderilmesi amacıyla Gümüşhane Kültür Merkezinde “Sinema Günleri” düzenlediklerini söyledi.

Bu kapsamda 2015 yılı sonlarında gösterime giren ve izlenme rekorları kıran Ertuğrul 1890 adlı filmin Gümüşhane'de ücretsiz olarak gösterime girdiğini kaydeden Ateş, filmin 14-15 Mayıs tarihlerinde saat 14.00’da halka, 10-17 Mayıs tarihleri arasındaki 5 günde ise yine saat 14.00’da öğrenciye yönelik perdeleneceğini ifade etti.

FİLMİN ÖZET VE DETAYI:

Film, iki ülkenin, Japonya-Türkiye, dostluğunu pekiştiren iki tarihi olayı anlatır. 1887 yılında Japon heyetinin İstanbul’u ziyaret etmesinin ardından Osmanlı firkateyni olan Ertuğrul Japonya’ya gider. Ertuğrul Japonya’dan geri dönmek için yola çıktığında ise kayalıklara çarpar ve 681 kişiyle sulara gömülür. Firkateynden yalnızca 69 kişi sağ kalır, yaralılar sahile ulaştığında Japon köylüler tarafından misafir edilirler. İlerleyen yıllarda Türk-Japon dostluğuna atfen kazanın yaşandığı bölgeye anıt dikilir. 1985 yılında İran-Irak savaşı esnasında ise; Saddam’ın emriyle Tahran havaalanının 24 saat içinde kapatılacağı duyurur. Bunun üzerine Japonya dışında bütün ülkeler uçaklarını göndererek kendi vatandaşlarını Tahran’dan çıkarır. Bu durumu öğrenen dönemin başbakanı Turgut Özal’ın talimatıyla, Tahran’dan tanınan sürenin bitimine yakın pilot Ali Özdemir’in yönettiği Türk uçağı Tahrandaki 215 Japon yolcuyu kurtarır.   

Bu tarihi gerçeklerden yola çıkan Japonya ve Türkiye ortak yapımı filmin kadrosunda Seiyou Uchino, Kenan Ece, Shioli Kutsuna, Alican Yücesoy, Yui Natsukawa, Uğur Polat, Yukiyoshi Ozawa, Mehmet Özgür, Deniz Oral ve Tamer Levent gibi isimler bulunuyor.

Yönetmen Adı:Mitsutoshi Tanaka
Oyuncular      : Masaaki Uchino, Kenan Ece, Shiori Kutsuna, Alican Yücesoy ve Uğur Polat.
Yapımcı         : Böcek Yapım
Yapım Yılı     : 2015 Türkiye, Japonya
Senaryo          : Eriko Komatsu
Vizyon Tarihi: 25 Aralık 2015
Süre               : 132 dk.
Orijinal İsim  : Ertuğrul 1890 
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner277

banner219

banner278

banner171

eticaret
helikopter kiralama
deri ceket bayan

Gümüşhane'de Yer Yerinden Oynayacak
Daha önce Gümüşhane de radyo programcılığı yapan son dönemin en popüler yazarlarından Serkan Türk...

Haberi Oku