Gümüşhane:
Kutü'l-Amare Kahramanımız Gümüşhaneli Osman oğlu Mehmed
banner254
 Birinci Dünya Savaşı’nda, Osmanlı Ordusu’nun kazandığı son zaferin üzerinden tam 100 yıl geçti. Zafer, Irak'ın Kut kentinde İngiliz Ordusuna karşı elde edilmişti. 29 Nisan 1916'daki bu savaşta İngilizlerin 6’sı general, 476’sı subay olmak üzere toplam 13 bin 309 askeri esir alındı. Türk ordusu Çanakkale’deki büyük zaferin hemen birkaç ay sonrasında yeni bir zafere imza atmıştı. Sosyal medya üzerinden daha önce yayımladığımız, bugünlerde gündeme gelen Kutü’l-Amare kahramanımız Gümüşhaneli Osman oğlu Mehmed'in bilgilerini veren Arşiv dosyasını sizlerle paylaşıyoruz. Osman oğlu Mehmed'in kim olduğunu bulmak için ipuçlarını barındıran bu belge ile sürece katkı sağlamak istiyoruz. 

15 Günde bir yayımlanan Harp Mecmuası, Mayıs 1334 (Şaban 1336). (Kaynak: T.C. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü)Irak cephesinde: Mevâki’mizi bombardımana gelen on bir İngiliz tayyaresinden birini tam isabetle havada tahrib ve içindekilerle beraber ıskata muvaffak olan Cebel Bataryası nişancısı efradından Gümüşhaneli "Osman oğlu Mehmed" ve düşürdüğü tayyare enkazı. 

Cebel bataryasında nişancı olarak görev yapan Kahraman Mehmed, 11 ingiliz uçağından birini içindekiler ile birlikte düşürüyor. Batarya denildiği üzere Mehmed bir topçu nişancısı ve top atışıyla uçağı düşürmüştür.
GÜMÜŞHAELİ OSMAN OĞLU MEHMED 
Araştırmacı: Adem EZBERAnahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner277

banner219

banner278

banner171

eticaret
helikopter kiralama
deri ceket bayan

Gümüşhane Belediyesi, hayvan bakımına çözüm...
Gümüşhane’de uzun zamandır gündemde olan Şehir Merkezi’nde hayvan bakımı konusuna Gümüşhane Belediyesi...

Haberi Oku