Gümüşhane:
Endemik bitkinin cenneti Gümüşhane
banner254

Çimenler Otel’de gerçekleştirilen çalıştaya Gümüşhane Valisi Okay Memiş, Torul Kaymakamı Hakan Kafkas, Kürtün Kaymakamı Mehmet Durgut, Şiran Kaymakamı Murat Özdemir, Köse Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı, Doğa Koruma ve Milli Parklar 12.Bölge Müdür Vekili Hasan Terzioğlu, Şiran Belediye Başkanı Yavuz Altıparmak, Kürtün Belediye Başkanı Ahmet Kanat, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge ve Gümüşhane Şube Müdürlüğü yetkilileri, proje yüklenici firma yetkilileri, akademisyenler ve proje paydaşları katıldı.

 

Çalıştayda yaptığı konuşmada, yapılan çalışmanın Gümüşhane’ye hem ekonomik hem de sosyal yönden katkı sağlaması dileğinde bulunan Sayın Valimiz, “Endemik bitkiler, biyolojik çeşitlilik ve eko sistem kendilerine özgü unsurlar barındıran bir husustur. Gümüşhane küçük ölçekli bir il olmasına rağmen topoğrafya olarak büyük ölçekli bir ildir. İlimizdeki bu biyolojik çeşitliliği turizme kazandırma noktasında akademisyen arkadaşlarımızdan özellikle destek bekliyorum. Her türlü bilimsel çalışmanın artı bir değere dönüşmesi lazım. Tanıtıma, turizme, ekonomiye artı değer olarak dönüşmesinde büyük yarar var. Gümüşhane yaylalarıyla sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da en güzel coğrafyalarından birisidir.” diye konuştu.

 

Doç.Dr. Fergan Karaer ise Karadeniz bölgesinde en fazla endemik bitki türünün Gümüşhane’de bulunduğunu ve Gümüşhane’nin çok heterojen bir bölge olduğunu ifade ederek “Gümüşhane’de 11 ekosistem, 18 habitat belirledik. Türkiye’de ki 24 çeşit kuşburnunun 13’ü Gümüşhane’de. Gümüşhane’nin kendisi adeta bir botanik bahçesi” dedi.

 

Gümüşhane florasında 124 familyada 2 bin 856 çeşit bitki bulunduğunu, bunlardan 253’ünün endemik bitki türü, 9’unun da nadir bitki türü olduğunu belirten Karaer, biyolojik zenginliğin önemli göstergesi olan endemik ve nadir türlerin ve alanların korunması gerekliliğine vurgu yaparak, bu biyolojik zenginliği korumak ve geliştirmek için herkesin duyarlı davranması gerektiğini söyledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner277

banner219

banner278

banner171

eticaret
helikopter kiralama
deri ceket bayan

Gümüşhane Kültür Merkezinde ‘Çakırcalı...
Gümüşhane Kültür Merkezinde sahnelenen ‘Çakırcalı Efe’ gösterisi izleyiciler tarafından büyük...

Haberi Oku